Jaký byl ročník 2021/22 pro Byznysování?

Jaký byl letošní ročník pro nás? Jak co proběhlo? Jaké partnery jsme získali? Jaké byly projekty soutěžících? Jaký byl náš pohled na soutěž? V dnešním článku přinášíme shrnutí ročníku 2021/22.

 

PŘEHLEDNĚ DATA:

283 účastníků

127 týmů (z toho 99 střední, 28 základky)

33 škol ze 13 krajů ČR

31. 10. 2021 – 20. 3. 2022

14 partnerů

0 Kč rozpočet na soutěž

0 Kč zisk pro organizátory

Veškeré ceny pro soutěžící jsme získali v rámci spolupráce s danými firmami, které jsou vypsány zde.

2 organizátoři + 10 dobrovolníků, všichni odvedli svou práci bez nároku na finanční odměnu.

V MÉDIÍCH:

Byznysování pomáhá studentům měnit svět, říká hlavní organizátor Tadeáš Vylita

https://prazsky.denik.cz/ctenar-reporter/druhe-byznysovani-zna-viteze-vyhraly-ho-tymy-infocrew-a-fermently-20220325.html

PŘÍBĚH 2021/22

Všechno začalo 16. 8. 2021, kdy jsme koupili doménu www.byznysovani.cz a začali tvořit web. Webové stránky byly 17. 9. 2021 dotvořeny a byl na ně umístěn obsah, aby soutěžící měli vše na jednom místě. Od začátku září jsme také společně s pár dobrovolníky hledali kontakty na školy a od listopadu oslovovali jednotlivé školy, aby se zapojily do naší soutěže a rozeslali mezi své žáky náš plakát. Celé zaří a říjen jsme ladili poslední detaily, umisťovali na naše sociální sítě důležité posty s různými tématy (viz náš Instagram) a další.

31. 10. 2021 jsme spustili 2. ročník naší soutěže. Nově také pro střední školy, což se ukázalo jako skvělý krok. Začali jsme posílat maily do školy, rozdávat studentům letáčky a masivně propagovat naši soutěž po celé republice, což se nakonec povedlo. Letos jsme měli týmy z Dalovic u Karlových Varů, Českých Budějovic, Litomyšle, Prahy, České Lípy, Olomouce, Rožnova pod Radhoštěm, Jihlavy, Havlíčkova Brodu či Vsetína a dalších měst z různých koutů republiky.

Do 31. 12. 2021 jsme přijímali přihlášky do naší soutěže skrz dotazník na webu. Přihlášeným účastníkům jsme 1. 1. 2022 zaslali bližší info. Do 31. 1. 2022 odevzdávali prezentaci skrz jiný dotazník a my jsme následně 13. 2. vybrali postupující do finále dle těchto kritérií. Do tohoto ročníku soutěže se celkem zapojilo 283 studentů v celkových 140 týmech (102 střední, 38 základky). Do finále postoupilo 14 týmů z kategorie základních škol a 16 týmů z kategorie středních škol.

Postupující do finále měli čas se připravit na prezentace svých prezentací a prodání svých nápadů před odbornou porotou. Organizátoři mezitím sháněli prostory, kde by se mohlo konat finále Byznysování a partnery soutěže, kteří by věnovali soutěžícím ceny. Spolupořadatelem se nakonec stal Den finanční gramotnosti, projekt finanční skupiny Partners, hlavním partnerem potom Bohesmca, která zajistila pitný režim na finále soutěže svými BIO limonádami vyrobenými v Česku.

Dalšími partnery soutěže byli: Alza.cz, Rekola, České dráhy, Albi.cz, Albatros, VL Media, National Geographic, Host Brno, Papírny Brno, Mirákulum, Koloshop, Papelote, Udělejsiplacku.cz a Kaufland. Děkujeme!

FINÁLE ZŠ

19. 3. 2022 se v Praze ve Vysočanech sjeli na finále základních škol studenti z celé republiky. Dopoledne prezentovali své projekty ve 2 skupinách, z každé skupiny postupovali nejlepší 3 týmy do odpolední části. Mohli jsme si vyslechnout například prezentování firmy na výrobu custom klávesnicí, unikátní zmrzliny, které si můžeme objednat až domů na gauč, jedinečnou soukromou mateřskou školku s jiným přístupem, kde se děti setkávají s postiženými vychovateli či dopravní expediční společnost.

Po dopolední části měli soutěžící hodinu volna, ve které porotci z každé skupiny vybraly 3 postupující týmy. Do odpolední části postoupily týmy Infocrew, Kapři útočí, KCPS, JYMX, Kino Kavárna a Zmrzlina z domu do domu. Tyto týmy byly náhodným losováním rozděleni do dvojic, takže vznikly 3 týmy. Jejich úkolem bylo za hodinu a půl čistého času vymyslet, jak by se jednotlivé projekty mohly propojit. Zkrátka – aby své projekty daly dohromady. Nepostupující týmy měly hodinový workshop o finanční gramotnosti od našeho spoluorganizátora. Následně pro nepostupující týmy byla utvořena soutěž o lístky zdarma od Českých drah, našeho partnera. Soutěž spočívala v tom, že si každý vylosoval jeden předmět (ramínko, houbička, Bohemsca, tácek, židle, obal na foťák a další) a měl na něj za 20 minut připravit maximálně dvouminutovou reklamu a tu nám zahrát.

Následovaly prezentace postupujících týmů, jak dali své projekty do sebe. Kapři útočí, kteří přišli s nápadem na skvělé krmivo pro kapry se spojily s Infocrew, kteří vyráběli speciální uklízecí roboty. Dohromady vytvořili robota, který bude uklízet dno rybníka a na přesnou GPS souřadnici zaveze nástrahu rybářům. To je od žáků ZŠ za hodinu a půl naprosto skvělý nápad! KCPS, komunitní sportovní centrum pro sport se spojili s Kino kavárnou a vytvořili skvělé sportovní centrum, kde si můžete vyzkoušet jakýkoli sport a pak si zajít do skvělé kavárny a kouknout se na něco v kině. JYMX, kteří vyráběli unikátní custom klávesnice, které si každý může navrhnout sám, se spojili se Zmrzlinou z domu do domu. Vzešel z toho podnik „U Zmrzlé klávesnice“, kde si zákazníci mohou objednat např. zákusek ve tvaru klávesy, či dort ve tvaru celé klávesnice. Zároveň si v tomto podniku můžete nechat během jezení své klávesy vyrobit také klávesnici, kterou si můžete odnést domů. Skvělé!

Následně porotci dali dohromady získané body za dopolední a odpolední část a po bouřlivé debatě udělali finální pořadí TOP 6. Během toho, co se porotci radili, proběhla reklamní soutěž, která se ukázala jako velká sranda. Soutěžící se pobavili a vítěz si odnesl jízdenku zdarma do vlaků ČD. Pořadí celé soutěže bylo nakonec následující:

1. místo: INFOCREW

2. místo: KAPŘI ÚTOČÍ

3. místo: KCPS

4. místo: JYMX

5. místo: KINO KAVÁRNA

6. místo: ZMRZLINA Z DOMU DO DOMU

Portoci základních škol byli: Karel Mejzlík (středoškolský pedagog), Filip Špinka (herec, místopředseda AlpaTeam, z. s.), Štěpán Hartl (předseda AlpaTeam, z. s., moderátor), Tomáš Ferdan (prezident krajských sněmů Pardubického, Jihomoravského a kraje Vysočina) a Petra Plachá (projektová manažerka a předsedkyně spolku SCG).

Soutěžící si odnesli nádherné ceny. Fotogalerii z finále soutěže ZŠ najdete zde. Všechny fotky jsme zaslali účastníkům na mail.

FINÁLE SŠ

20. 3. 2022 se v Praze ve Vysočanech sjeli na finále  středních škol studenti z celé republiky. Dopoledne prezentovali své projekty ve 2 skupinách, z každé skupiny postupovali nejlepší 3 týmy do odpolední části. Mohli jsme si vyslechnout například prezentování firmy na unikátní whisky bar v Karlových Varech, speciální trička pro tréninky tančeníků, regenerační centrum v Mladé Boleslavi REHAB, firmu na nahrávání vašeho playlistu na gramofonovou desku anebo inovativní toalety, které dle moči rozeznají onemocnění.

Po dopolední části měli soutěžící hodinu volna, ve které porotci z každé skupiny vybraly 3 postupující týmy. Do odpolední části postoupily týmy Fermently, UniBac, AnaloG, Dahlia Danci, Smart Toillets a REHAB. Tyto týmy byly náhodným losováním rozděleni do dvojic, takže vznikly 3 týmy. Jejich úkolem bylo za hodinu a půl čistého času vymyslet, jak by se jednotlivé projekty mohly propojit. Zkrátka – aby své projekty daly dohromady. Nepostupující týmy měly hodinový workshop o finanční gramotnosti od našeho spoluorganizátora. Následně pro nepostupující týmy byla utvořena soutěž o lístky zdarma od Českých drah, našeho partnera. Soutěž spočívala v tom, že si každý vylosoval jeden předmět (houbička, Bohemsca, tácek, sponka, hřebík, struhadlo a další) a měl na něj za 20 minut připravit maximálně dvouminutovou reklamu a tu nám zahrát.

Následovaly prezentace postupujících týmů, jak dali své projekty do sebe. AnaloG, který vyráběl gramofonové desky s vlastním výběrem písniček se spojil s firmou REHAB, neboli regeneračním a rehabilitačním centrem v Mladé Boleslavi, kde najdete špičkové fyzioterapeuty a další doktory, kteří vám ukážou, jak správně zregenerovat. V centru také najdete všechny potřebné pomůcky. Z propojení nakonec vzešlo do osmdesátek laděné centrum, kde k různým druhům regenerace posloucháte odlišnou muziku. Tým Fermently, který vyrábí fermentované nápoje, např. z kombuchy, se spojil se Smart Toillets a jejich spojením vznikl projekt Zdravá střeva. UniBac, kteří řešili, jak využít určité bakterie ke zkvalitnění zdraví, se spojili s Dahlia Danci, která se snažila vytvořit tréninkové oblečení pro tanečníky, protože si všimla, že tanečníci vlastně nemají v čem trénovat. Toto propojení přineslo skvělý nápad, jak mohou bakterie fungovat v oblečení, že drží pot a tančeníci „nesmrdí“.

Následně porotci dali dohromady získané body za dopolední a odpolední část a po bouřlivé debatě vytvořili finální pořadí TOP 6. Během toho, co se porotci radili, proběhla reklamní soutěž, která se ukázala jako velká sranda. Soutěžící se pobavili a vítěz si odnesl jízdenku zdarma do vlaků ČD. Pořadí celé soutěže bylo nakonec následující:

1. místo: FERMENTLY

2. místo: UNIBAC

3. místo: REHAB

4. místo: DAHLIA DANCI

5. místo: SMART TOILLETS

6. místo: ANALOG

Portoci středních škol byli: Ondřej Ryboň (projektový a marketingový ředitel ve společnosti Agora CE), Tadeáš Bíbr (studednt a zakladatel start-upu Čtení jednoduše), Vladimir Potapov (podnikatel v mnoha odvětvích – aktuálně s mravenci jako domácími mazlíčky Antspark.eu), Quynh Trang Tranová (asistentka finančního ředitele Alzy.cz) a Linda Bezusová (podnikatelka v gastronomii – Marmelinda.cz).

Soutěžící si odnesli nádherné ceny. Fotogalerii z finále soutěže SŠ najdete zde. Všechny fotky jsme zaslali účastníkům na mail.