Jak to celé vzniklo?

Ročník 2020/21 byl prvním ročníkem Byznysování. Tento ročník proběhl celý online, skončil 28. 2. 2021, kdy jsme vyhlásili TOP 5 a rozeslali ceny.

A nyní již náš příběh. Čtěte!

Tadeáš Vylita z Prahy, Eliška „El“ Sieberová z Tachova a Nela Velková ze Sezimova Ústí ve svých 15 letech vytvořili celorepublikový projekt, kterého se hned prvním rokem zúčastnilo na 30 žáků z více než 15 škol. Jak jednoduše to zní, co? Snadné ani rychlé to však nebylo. 

Tento rok se do organizace tohoto projektu zapojily i Julie Müllerová, Eliška Kohoutová a Barča Edlová. Jak se všichni poznali a spojili?

Nejdříve ze všeho se Táda, El, Nela, Barča a Eliška setkali na Víkendu s Prezentiádou 2020, kam jeli jako postupující do finále celostátní soutěže Prezentiády – soutěže v prezentačních dovednostech. Víkend proběhl v srpnu 2020, načež se všech 5 mělo setkat v půlce září na Grandfinále Prezentiády 2020 v Brně.

Tam však dorazili jen Tadeáš a Nela s Eliškou. El s Barčou, jelikož to měly z Tachova daleko, nepřijely, ale účastnily se pomocí videonahrávky. Z této akce odjeli Tadeáš s Nelou nadmíru spokojeni, Tadeášův HanspaTeam se umístil na 4. místě ze všech zúčastněných a vyhrál Cenu publika, Nely tým Velkokohouti skončil těsně pod postupovou hranicí a do finále se nakonec neprobojoval.

El v tu dobu dostala skvělý nápad inspirovaný jednou z her z Víkendu. „Vytvořím projekt Byznysování, který bude něco jako soutěž mezi žáky ve tvorbě vlastní fiktivní firmy, zkrátka, že si studenti vymyslí fiktivní firmu a tu budou prezentovat,“ pomyslila si El. Dlouho nevěděla, koho pořádně oslovit, aby na to nebyla sama. Obešla jak kamarády ve škole, tak další známé a nikdo se k ní, bohužel, nepřidal.

A tak jí napadlo oslovit Tadeáše, kamaráda z Víkendu a soupeře z Prezentiády, který se do organizace soutěže nadšeně pustil s ní.

Vzali k sobě ještě Nelu a začali vytvářet sami, bez žádné finanční pomoci ani pomoci dospělého či jiných osob celorepublikový projekt, prozatím pouze pro studenty základních škol. Už tehdy si řekli, že by jednoho dne chtěli tento projekt udělat “offline“, ne online, a nadále ho rozšiřovat.

Nejprve ze všeho dali dohromady pointu, vytvořili harmonogram soutěže, sepsali pravidla, bodové hodnocení, vytvořili prvotní webové stránky, spustili sociální sítě a nakonec celý projekt. Následně, když bylo vše připraveno, přišla nabídka od Národního studentského odboje, studentské organizace snažící se zlepšit české školství, že Byznysování bude moci přijímat sponzorské dary a další pod právní záštitou NSO. To všichni 3 organizátoři přijali a tak mohli přijmout sponzorské dary velkého obsahu, např. od Papíren Brno.

Po spuštění soutěže začal organizační tým Byznysování vyhledávat kontakty na potenciální partnery, školy a učitele. Každý z trojice organizátorů seděl hodiny a hodiny u počítače, hledal kontakty a oslovoval je. Díky tomu, že probíhala distanční výuka a nesmělo se nikam chodit kvůli onemocnění covid-19, na to měli dostatek času.

Tým byl rozdělen – Tadeáš sháněl partnery, komunikoval na sociálních sítích a spravoval web, El s Nelou hledaly kontakty na školy, obepisovaly je, komunikovaly s nimi a dovysvětlovaly případné nejasnosti. Každý z týmu odvedl neuvěřitelně velký kus práce.

A všechna ta práce se opravdu vyplatila. Soutěžící mohli do 3. 1. 2021 odesílat své projekty – přišlo jich více než 30. Byly to projekty z různorodých oblastí – architektonická kancelář, minizoo, vlastní kavárna, sportovní klub, či dokonce firma na vlastní výrobu mléka s příchutí. Organizační tým vybral 12 nejlepších prací pouze po grafické a stylistické stránce prezentace, a ti postoupili do finálového kola.

Finále se již konalo online – soutěžící měli za úkol obhájit svůj projekt před odbornou porotou (potenciálními investory, které měli svým nápadem zaujmout). Organizátoři si za souhlasu soutěžících pomocí videozáznamu nahrávali jejich projev, který následně společně hodnotili. 28. 2. 2021 bylo zveřejněno pořadí TOP 5 účastníků. Zbylým finalistům bylo zasláno na email pořadí, podrobná zpětná vazba a bodové ohodnocení.

V následujícím týdnu všem účastníkům díky spolupráci se Zásilkovnou – hlavním partnerem ročníku 2020/21 – byly zaslány ceny od dalších společností, které naši soutěž podpořily. Tím skončil první ročník Byznysování.

Všichni organizátoři si odpočinuli a nyní usilovně chystají 2. ročník, kdy se jejich tým rozšíří na 6 středoškoláků – přidaly se zmíněné Barča s Eliškou a také Julča Müllerová, která se shodou náhod účastnila Prezentiády rok před zmíněnou pěticí.

Soutěž letos (2021/2022) bude mít 2 kategorie – stejně jako v loňském roce kategorii Základky a nově přibude kategorie Střední.

Těšíme se na vás, Byznysujte!

Za organizační tým,

Nela Velková